نقش کتوآنالوگ‌ها در به تعویق انداختن شروع دیالیز در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی
admin razan

نقش کتوآنالوگ‌ها در به تعویق انداختن شروع دیالیز در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی

 

از چندین دهه گذشته، رژیم غذایی کم پروتئین جهت به تعویق انداختن شروع دیالیز در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی استفاده می‌شود. در کنار درمان دارویی، رژیم غذایی کم پروتئین (0.3-0.8 گرم پروتئین برای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت روزانه) همراه با مکملی از آمینواسیدهای ضروری و کتوآنالوگِ آن‌ها را می‌توان در راستای بهبود علائم بیمار تجویز نمود. این درمان‌ها برای بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی که در مرحله 2 تا 4 این بیماری قرار دارند جهت تعویق شروع دیالیز بسیار حیاتی است. البته مشاهدات حاکی از پایبندی 50 درصدی بیماران به چنین رژیم غذایی است که یکی از مشکلات غیرمستقیم این نوع درمان محسوب می‌شود.

برای یک نفرولوژیست که مسئول درمان بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی است و برای خود بیماران، به تعویق انداختن زمان شروع دیالیز یکی از اهداف اصلی درمانی است. این مهم با بهبود علائم اورمی و کند کردن روند پیشرفت نارسایی کلیوی انجام می‌شود. در عین حال، مطالعات نیز نشان داده‌اند که اهدافی مانند حفظ وضعیت مناسب در تغذیه بیمار و پیشگیری از ایجاد عوارض مرتبط با نارسایی مزمن کلیوی، به‌ویژه با منشأ قلب و عروقی و یا متابولیکی که منجر به کاهش طول عمر و کیفیت زندگی بیماران می‌شود، بسیار حائز اهمیت‌اند. استفاده از مهارکننده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین (ACEI) و مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین به عنوان نوعی از درمان برای دستیابی به برخی از این اهداف پیشنهاد شده‌اند. علاوه بر این دارو درمانی، کاهش محسوس در مصرف پروتئین روزانه همراه با مکملی از آمینواسیدهای ضروری و کتوآنالوگِ آن‌ها توصیه می‌شود؛ زیرا این رژیم غذایی می‌تواند بیمار را به تمام اهداف ذکرشده برساند و بنابراین می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. جدول 1 فهرستی از مزیت‌های این رژیم غذایی را نشان داده است.

اثرات مفید رژیم غذایی کم پروتئین همراه با مکملی از آمینواسیدهای ضروری و کتوآنالوگِ آن‌ها

1

 زمان شروع دیالیز، ناشی از کاهش شدید عملکرد کلیوی، را به تأخیر می‌اندازد

2

 روند کاهشی عملکرد فیلتراسیون گلومرولی را متوقف می‌کند

3

 سموم اورمی را کاهش می‌دهد

4

 کنترل فشارخون بیمار بهبود می‌یابد

5

 پروتئینوریا را کاهش می‌دهد

6

 حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد

7

 چربی خون، استرس اکسیداتیو و التهابات را بهبود می‌بخشد

8

 متابولیسم کلسیم-فسفات را بهبود می‌بخشد

9

 اسیدوز متابولیک بدن را به تعادل می‌رساند

10

 از سوءتغذیه جلوگیری می‌کند

 

 

البته سال‌هاست مشخص شده که کاهش در میزان پروتئین دریافتی اثرات مفید بر اورمی بیماران با نارسایی کلیوی دارد که بیشتر علائم آن ناشی از تجمع محصولات متابولیکیِ پروتئین مصرفی، فسفات‌ها و اسیدهای ثابت در بدن است. همچنین اخیراً مشخص شده که تغییر در میزان پروتئین مصرفی می‌تواند به شدت بر نرخ از دست رفتن عملکرد کلیه تأثیر بگذارد.

استفاده از مکمل آمینواسیدهای ضروری و کتوآنالوگِ آن‌ها امکان کاهش بیشتر پروتئین دریافتی را تا حتی 0.3 گرم پروتئین برای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت روزانه فراهم می‌کند. این آمینواسیدهای ضروری باعث کاهش سطح سموم نیتروژنی و اختلالات متابوليسم ناشی از عدم تعادل در اسيد-باز و كلسيم-فسفر بدن می‌شود. همچنین می‌تواند اختلالات معدنی و استخوانی ناشی از نارسایی مزمن کلیوی را در بیماران با نرخ فیلتراسیون گلومرولی کمتر از 15 میلی‌لیتر در دقیقه مرتفع کند.

درنتیجه، در صورت پایبندی بیماران، نتایج حاصل از مطالعات در مورد تأثیر این نوع درمان، شامل تجویز رژیم غذایی کم پروتئین همراه با مکملی از اسیدهای آمینه ضروری و کتوآنالوگِ آن‌ها، بر میزان کند شدن نارسایی مزمن کلیوی و تعویق شروع دیالیز بسیار چشمگیر بوده است. بهبود علائم اورمی ناشی از این درمان اجازه می‌دهد تا شروع درمان دیالیز حتی در سطوح پایین‌تری از عملکرد باقی‌مانده کلیه صورت گیرد. اکثر عوارض ناشی از نارسایی مزمن کلیوی با منشأ قلب و عروقی و یا متابولیکی که منجر به کاهش طول عمر و کیفیت زندگی بیماران می‌شود، به‌طور مستقیم با رژیم غذایی بیمار متناسب است؛ بنابراین، علاوه بر پیروی کردن از یک رژیم غذایی کم پروتئین (0.3-0.8 گرم پروتئین برای هر کیلوگرم وزن بدن به صورت روزانه)، استفاده از یک مکمل شامل آمینواسیدهای ضروری و کتوآنالوگِ آن‌ها، ویتامین‌های محلول در آب، کربنات کلسیم و آهن برای درمان بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی پیشنهاد شده است.

مطلب قبلی نقش مخرب اسیدفولیک متابولیزه نشده در بدن
مطلب بعدی آشنایی با دومپریدون
Print
595 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

دی ان ان