زنجبیل
SuperUser Account

زنجبیل

فواید دارویی زنجبیل

خواص زنجبیل

زنجبیل گیاهی علفی است که ارتفاع ان به نیم متر میرسد و گیاه بومی اسیا و امریکا میباشد. این گیاه دارای رایحه ای تندی است که معمولا دم کرده ان همراه عسل، لیمو و نعناع مصرف میشود.

در چین از ریشه و ساقه زنجبیل به عنوان آفت کش برای دفع شته و هاگ های قارچ ها استفاده می شود.

یکی از مصارف اصلی از گیاه زنجبیل برای رفع حالت تهوع که:

برای رفع حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی میتوانید حداکثر 1.5 گرم روزانه مصرف نمایید.

برای رفع حالت تهوع ناشی از مسافرت های زمینی، هوایی و دریایی نیم ساعت قبل از سفر 0.5 تا 1 گرم از پودر یا کپسول ان استفاده کنید.

سایر خواص:

آنتی اکسیدان، سمزدایی کبدی، ضد التهاب، تقویت سیستم ایمنی، ضد نفخ ، کاهنده کلسترول خون، محرک گردش خون مغزی و بهبود هضم غذا می باشد.

همچنین سه ویژگی اصلی این گیاه عبارتند از:

1.     به کاهش وزن کمک می‌کند

شما می‌توانید با اضافه کردن زنجبیل به رژیم غذایی خود، وزن اضافی خود را کاهش دهید. زنجبیل سیری را ترویج می‌دهد، این بدان معنی است که شما نیاز به کالری کمتری احساس می‌کنید. زنجبیل همچنین عامل طبیعی قدرتمندی است که مانع از گرسنگی و اشتهای زیاد می‌شود. علاوه بر این، به سرعت بخشیدن به سوخت و ساز بدن و سوزاندن چربی کمک می‌کند.

 

2.     قدرت سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد

مصرف روزانه زنجبیل می‌تواند از شما در مقابل سرما خوردن و آنفولانزا محافظت کند. این گیاه غنی از روی، کروم ومنیزیم است که باعث تحریک گردش خون میشود. نوشیدن چای زنجبیل-لیمو به صورت روزانه کمک خواهد کرد که در طول هر فصل از سال، سالم و شاد بمانید.

 

3.     پیشگیری از سرطان

ریشه زنجبیل غنی شده با آنتی اکسیدان است که به پیشگیری از سرطان کمک کند. زنجبیل همچنین می‌تواند به جلوگیری از انواع سرطان پستان، روده بزرگ، ریه، پوست، پانکراس و پروستات کمک کند.

 

دستور تهیه چای زنجبیل :

پوست زنجبیل را کنده (بهتر است بتراشید) و سپس آن را به شکل ورقه های بسیار نازک برش دهید، آب را در ظرفی مناسب جوش بیاورید و در اولین لحظات جوش آمدن آب ورقه های زنجبیل را به آن اضافه کنید. در آن را بپوشانید ،آن را کم کرده و اجازه بدهید 15 تا 20دقیقه بماند ، سپس چای حاصله را صاف کنید برای طعم بهتر می توانید به آن عسل و لیموترش هم اضافه کنید. البته بهتر است این نکته را یاد آور شویم که اگر این چای را برای خواص درمانی آن در زمینه سرماخوردگی و آنفولانزا می نوشید ، انواع شیرین آن توصیه نمی شود.

 در برخی از منابع به مزه تند زنجبیل اشاره شده و استفاده توام زنجبیل با برگ نعناع به شکل میکس شده در تهیه چای را به عنوان راهکاری برای حذف این تندی برشمرده اند. البته با افزودن آب بیشتر نیز می توان از تندی آن کاست.

 زنجبیل را حتی برای کمپرس نیز می توان استفاده کرد تا سموم بدن را خارج سازد. برای این منظور ابتدا چای زنجبیل درست کنید و دستمالی را با آن آغشته کنید و آب اضافی آن را فشار داده در محل زخم یا درد بگذارید.

 

موارد منع مصرف: بادرای و شیردهی، ابتلا به سنگ صفرا، مصرف کنندگان داروهای ضد انعقادی مانند وارفارین، اسپرین و هپارین.

موارد احتیاطزخم معده، زخم روده، افراد مبتلا به سنگ های کلیوی

مقدار مصرف زنجبیل :

نباید روزانه بیشتر از دو تا چهار گرم زنجبیل مصرف کنید، چرا که علاوه بر میزان زنجبیلی که مصرف می کنید ممکن است مقداری از این ماده را از طریق برنامه غذایی نیز جذب کنید.

 

منبع: کتاب فرهنگ جامع و شناسایی کاربرد گیاهان دارویی

 

 

مطلب قبلی 10 درمان ساده برای گوش درد
مطلب بعدی اویشن
Print
1410 رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

2 نظر در مطلب "زنجبیل" ثبت شده است

Avatar image

https://dissertationcapital.com/

10. I like to read your periodical advice best articles. You’ve got sensible writing ability and it makes the reader to read your articles additional and additional. This post contains useful facts that are the aid to the readers. Invariably this paper has terribly useful details. Thanks such a lot for this wonderful post. Thanks again!


نوشتن یک نظر

This form collects your name, email, IP address and content so that we can keep track of the comments placed on the website. For more info check our Privacy Policy and Terms Of Use where you will get more info on where, how and why we store your data.
افزودن نظر

انتخابگر پوسته

دی ان ان